Почина Лис Асија – “првата дама на Евросонг”

Почина првата дама, која во 1956 година успеа на Швајцарија да и ја однесе првата победа на популарниот музички натпервар- Евросонг.

Лис Асија (94) почина во саботата, во болницата „Золикерберг“ во Цирих. Во нејзина чест, организаторите на Евровизија  најавија комеморација за присетување на сите нејзини настапи на оваа сцена.

Освен победата во 1956 годинаа  со песнатa “Refrain“, Лис успеа да обезбеди и два други одлични пласмани (осмо и второ место)

Последен пат ја видовме на Евровизија во 2005 година како дел од одбележувањето на 50-годишнина од постоењето на овој музички настан.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here